Wsparcie projektu    header logo

MOD_DJ_EASYCONTACT_OPEN_FORM

     Przygotowanie i zorganizowania pogrzebu nie jest tematem zbyt często poruszanym. Dopiero wówczas gdy spotka nas tragedia w postaci śmierci bliskiej osoby pojawia się problem dotyczący pogrzebu a wraz z nim dyskusja o jego organizacji.

     Zostajemy wówczas nie tylko ze smutkiem ale i z problemem oraz niemałymi kosztami. Poniżej przedstawione są typowe koszty z jakim trzeba się liczyć podczas tradycyjnego pogrzebu, sposoby ich zmniejszenia oraz inne możliwości pochówku.

     W naszej tradycji pogrzeb odbywa się w następujący sposób: uroczystości religijne w kościele, wcześniej może być wystawie zwłok w domu a następnie złożenie zwłok na cmentarzu.
     Wydatki związane z pogrzebem mogą mieć dużą rozpiętość. Średni koszt pogrzebu i pomnika wynosi od 6-8 tys. zł, jednak klienci, których stać na większą ekstrawagancję, za sam pomnik mogą zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

     Niniejsza cena zawiera trumnę, przygotowanie zwłok, uroczystości w kościele, kwiaty i nekrologii oraz opłaty cmentarne. Do tego należy doliczyć poczęstunek po pogrzebie który może odbyć się w domu lub zorganizowanie stypy w lokalu (to oczywiście zależy od nas samych). Powyższe koszty często urastają do niebagatelnych kwot które nierzadko nas przerastają.

     Coraz częściej chowamy swoich bliskich poprzez pogrzeb z kremacją (spalanie zwłok). Taki pogrzeb przebiega w podobny sposób jak pogrzeb tradycyjny z ta różnicą że zamiast na cmentarz, zwłoki są odwożone do krematorium. Prochy w urnie lub w innym pojemniku są oddawane rodzinie.

     Dom pogrzebowy może zaskoczyć nas takimi kosztami jak:


     -  Umycie

     -  Ułożenie fryzury (kobietom)

     -  Przygotowanie ciała (usługi inne niż umycie i balsamowanie)

     Jeżeli zwłoki poddane były autopsji, balsamowanie będzie o wiele droższe, przeważnie dwukrotnie

     Trumna jest uszczerbkiem stanowiącym dość dużą kwotę w wydatkach związanych z pogrzebem. Wiele domów pogrzebowych kupuje trumny od hurtowników za jedna piątą, a nawet jedna dziesiątą ich cen detalicznych. Warto jednak poszukać trumny u producentów prowadzących tanie sklepy z trumnami. Trumny bywają z drewna, metalu, plastiku, włókna szklanego czy nawet ratanu. Kosztują od 400 do 4000 złotych. Oprócz trumny konieczne jest stworzenie tzw. Krypty na cmentarzu do których wkłada się trumnę. Zapobiegają one zapadnięciu się ziemi.

     Koszt pogrzebu zależą oczywiście od jakości i liczby usług z jakich pragniemy skorzystać są to m.in.: transport ciała ze szpitala do domu pogrzebowego a następnie na cmentarz, samochody do przewozu gości, opłata za usługi przedsiębiorcy pogrzebowego, organisty, kwiaty, wieńce.

     W chwili gdy tracimy kogoś bliskiego najmniej trudno myśleć o sprawach organizacyjnych ceremonii pogrzebowej, jednak jest to obowiązek, który jesteśmy winni bliskim, którzy nas opuścili. Niestety organizacja pogrzebu wiąże się niejednokrotnie z mnóstwem problemów natury organizacyjnej. Pojawia się podstawowe pytanie „Jaki wybrać zakład pogrzebowy?”,

Na co zwrócić uwagę?

     Poniżej znajdziecie Państwo kilka drobnych wskazówek odnośnie wyboru firmy pogrzebowej

     Pierwszym elementom powinna być segregacja firm pogrzebowych ze względu na lokalizację. W tym celu pomocny przychodzi nasz serwis. Dzięki wyszukiwarce szybko znajdziemy zakłady pogrzebowe z naszej okolicy.

     W przypadku zgonu z dala od naszego miejsca zamieszkania przy wyborze zakład pogrzebowego należy sprawdzić, czy oferuje on transport zwłok. Obecnie praktycznie każda licząca się na rynku firma pogrzebowa oferuje krajowy a niekiedy i międzynarodowy transport zwłok.

     Następnie należy porównać jakość oferowanych usług, cenę, opinie np. zaczerpnięte z forum internetowego o wybranych firmach z wybranego regionu. Należy wybrać ten, który wydaje się najodpowiedniejszy naszym zdaniem pod każdym względem.

     Kolejnym krokiem powinien być kontakt osobisty z pracownikiem danego zakładu celem ustalenia wszelkich szczegółów formalnych ceremonii. Zakłady pogrzebowe zazwyczaj pomagają również w sprawach związanych z zasiłkiem pogrzebowych czy też formalnościami w ZUS i urzędzie stanu cywilnego.

     Zwieńczeniem rozmowy z zakładem pogrzebowym powinno być podpisanie umowy szczegółowo określającej zobowiązania zakładu w stosunku do nas.


     Po ceremonii pogrzebowej zwyczajowo organizuje się stypę. Ostatnimi czasy odchodzi się od organizacji tego typu imprez w domu na rzecz restauracji z uwagi na wygodę i łatwość organizacji. W tym miejscu również pomocny może okazać się nasz serwis oferujący szeroką bazę firm organizujących tego typu uroczystości.


     Na sam koniec, już kiedy emocji związane z utratą bliskiej osoby opadną można zastanowić się nad pomnikiem, grobowcem, czy też inną formą upiększenia miejsca pochówku naszej bliskiej osoby. Nasz serwis to również baza zakładów kamieniarskich.

 

     Na koszty pogrzebu składają się wszystkie wydatki, które związane są zwyczajowo z pogrzebem.
     Można zaliczyć do nich m.in.:

     1.   koszt przewozu zwłok;

     2.   koszt kremacji;

     3.   koszt wywieszenia nekrologów;

     4.   koszt zakupu odzieży żałobnej;

     5.   koszt wykupienia miejsca na cmentarzu;

     6.   koszt mszy żałobnej;

     7.   koszt usług grabarza;

     8.   koszt wynajęcia orkiestry;

     9.   koszt zakupu pomnika;

     10. koszt zorganizowania stypy.

      Należy wezwać lekarza (bezpłatny numer 999 lub 112 z telefonu komórkowego) w celu stwierdzenia zgonu. Można też zadzwonić bezpośrednio do zakładu pogrzebowego, który powiadomi uprawnionego lekarza o zaistniałej sytuacji i przybędzie na wskazane miejsce. Lekarz wypisuje tzw. kartę zgonu, która jest później potrzebna do wystawienia aktu zgonu u Urzędzie Stanu Cywilnego. Następnie ciało transportowane jest do kostnicy miejskiej.

Kolejny krok to wybór zakładu pogrzebowego, do którego należy się udać ze wszelkimi niezbędnymi dokumentami tj.:

  • dowodem osobistym osoby zmarłej

  • dowodem osobistym współmałżonka osoby zmarłej

  • zaświadczeniem z zakładu pracy lub (jeżeli zmarły był emerytem lub rencistą) ostatnim odcinkiem emerytury lub renty

      Zakład pogrzebowy pomoże nam przejść przez procedurę formalno-prawną związaną z pochówkiem, wliczając w to zwrot zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na miejscu ustalamy termin pogrzebu, termin kremacji, wybieramy cmentarz i miejsce pochówku oraz obrządek religijny, w jakim ma zostać zorganizowana uroczystość. Oczywiście istnieje też możliwość organizowania pogrzebów świeckich łącznie z odpowiednimi akcesoriami funeralnymi. Wszelkie informacje, o szerokości oferowanych usług przez zakład uzyskacie Państwo na naszej stronie internetowej lub kontaktując się bezpośrednio z daną firmą.

WYSZUKIWARKA